Relacja z jubileuszu 90-lecia PZŁ w Nowym Targu

2013-11-02 //Wstecz
Relacja z jubileuszu 90-lecia PZŁ w Nowym TarguRelacja z jubileuszu 90-lecia PZŁ w Nowym Targu

Relacja z jubileuszu 90-lecia PZŁ w Nowym Targu

 

W dniu 31 października 2013 o godzinie 18 oo w kościele św. Królowej Jadwigi w Nowym Targu miała miejsce uroczystość jubileuszu 90-lecia powstania Polskiego Związku Łowieckiego.

Uroczystość uświetniły swą obecnością poczty sztandarowe:

·     Nadleśnictwa Nowy Targ,

·     Koła Łowieckiego przy Wspólnocie Leśnej Uprawnionych 8 wsi z Witowa,

·     Koła Łowieckiego im. Sabały z Zakopanego,

·     Koła Łowieckiego Ryś z Jabłonki,

·     Koła Łowieckiego Głuszec z Nowego Targu,

·     Koła Łowieckiego Krokus z Nowego Targu,

·     Koła Łowieckiego Ponowa z Nowego Targu,

·     Koła Łowieckiego Szarak z Nowego Targu,

Nadleśnictwo Nowy Targ reprezentował Nadleśniczy mgr inż. Roman Latoń, Wspólnotę Leśną reprezentował Nadleśniczy mgr inż. Stanisław Solarczyk , Koła Łowieckie reprezentowali Prezesi i członkowie zarządu oraz myśliwi z rodzinami.

Uroczystą mszę świętą odprawił kapelan myśliwych ks. Henryk Paśko a okolicznościowe wystąpienie miał mgr inż. Krzysztof Sobolewski z KŁ Ponowa .

Piękną profesjonalną oprawę muzyczną zapewnił sygnalista łowiecki .

 

 

Wystąpienie Krzysztofa Sobolewskiego podczas mszy świętej na okoliczność 90-lecia powstania Polskiego Związku Łowieckiego, która miała miejsce w dniu 31 października 2013 roku w Nowym Targu w kościele św Królowej Jadwigi

 

Księże kapelanie, koleżanki i koledzy z pod znaku św. Huberta, szanowni goście w tym szczególnym dniu mam ten zaszczyt przywołania ludzi i wydarzeń, które w przeszłości zdecydowały o powstaniu dzisiejszej organizacji łowieckiej.

.Obchodzony w bieżącym roku jubileusz 90 lecia PZŁ jest konsekwencją wydarzenia, do którego doszło w święto Trzech Króli 6 stycznia 1923 roku, kiedy to miało miejsce połączenie stowarzyszeń łowieckich działających na terenie Rzeczypospolitej pod nazwą Centralny Związek Stowarzyszeń Łowieckich, który później przekształcił się w Polski Związek Łowiecki. Pierwszym Prezesem Zarządu został wybrany przez aklamację Juliusz hrabia Bielski, podjęto jednocześnie decyzję o wznowieniu wydawania Łowca Polskiego wybierając Jana Stolcmana na redaktora naczelnego.

Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki 3 grudnia 1927 roku w podpisanym rozporządzeniu o prawie łowieckim stworzył ramy prawne dla funkcjonowania myślistwa łącząc prawo do polowania z własnością gruntu.

            Faktografia łowiecka nowotarszczyzny jest bardzo skąpa. Pierwsza znana informacja pochodzi z 1905 roku, z której dowiadujemy się, że …”W dzień św. Michała 29 września odbyło się zebranie Towarzystwa Myśliwskiego „Dunajec” pod przewodnictwem Pana Kabłaka.Omówiono podwyższenie wpisowego z 20 na 50 koron i stwierdzono pomyślny rozwój towarzystwa …”[ Tygodnik Podhalański]

Kolejna informacja mówi o zebraniu prywatnych dzierżawców terenów łowieckich oraz pozostałych myśliwych, które odbyło się w dniu 27 lipca 1947 w Nowym Targu gdzie podjęto uchwałę o połączeniu dotychczas dzierżawionych terenów i utworzeniu Nowotarskiego Klubu Myśliwskiego Ponowa z siedzibą w Nowym Targu. Członkami założycielami Nowotarskiego Klubu Łowieckiego Ponowa byli:

1.        Brożek Lucjan

2.        Fuchs Augustyn

3.        Gottwald Tadeusz

4.        Głąbiński Antoni

5.        Jędrol Antoni

6.        Jędrol Władysław

7.        Jędrzejowski Emil

8.        Knurowski Ludwik

9.        Knurowski Stanisław

10.      Knurowski Andrzej

11.      Kraupa Rudolf

12.      Madeyski Czesław

13.      Rapacki Roman

14.      Świerz-Zalewski Tadeusz

15.      Voigt Władysław

Powyższy stan organizacyjny trwał do dnia 29 listopada, 1952 kiedy to wszedł w życie Dekret o prawie łowieckim stanowiący, że zwierzyna w stanie wolnym jest własnością państwa, likwidujący uzależnienie prawa do polowania od własności gruntu, wykluczający jednocześnie możliwość dzierżawy łowisk przez osoby prywatne.

 Od dnia 1 stycznia 1953 zaczął obowiązywać Statut PZŁ, który uzależniał prawo do polowania od przynależności do PZŁ oraz wprowadzał w miejsce stowarzyszeń łowieckich Koła Łowieckie.

Wtedy to z Nowotarskiego Klubu Myśliwskiego Ponowa w Nowym Targu wyłoniły się dwa Koła Łowieckie Nr. 1 i 2 dające w latach późniejszych początek dzisiaj istniejącym Kołom Łowieckim.

            Godzi się przy tej okazji wspomnieć inżynierów leśników, którzy wnieśli znaczący wkład w tworzenie zrębów dzisiejszego łowiectwa jak:

Jędrzejowski Emil – kierownik referatu leśnictwa w Powiatowej Radzie Narodowej w Nowym Targu,

Świerz-Zalewski Tadeusz- nadleśniczy w Porębie Wielkiej, Marceli Marchlewski łowczy powiatowy w Nowym Targu do roku 1953, Jerzy Madeyski i Franciszek Szeląg nadleśniczowie w Nowym Targu.

            Dzisiejsza msza jest znakomitą okazją na dziękczynienie Panu za to, co było udziałem naszych poprzedników i jednocześnie, aby prosić Go za wstawiennictwem św. Huberta o błogosławieństwo i dalszą pomyślność dla nas myśliwych i leśników.

Darz Bór